ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими – Чолаку: Зајакнување на соработката во евроитеграциите
12:31, понеделник, 22 февруари 2016

Денес во Косово беше потпишан договор за соработка во областа на европските интеграции од страна на Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Фатмир Бесими и Министерот за европски интеграции на Косово, м-р Беким Чолаку.

Меморандумот ја потврдува европската перспектива во двете земји и ги зајакнува билатералните односи и промовира континуирана соработка од заеднички интерес. За време на средбата, Вицепремиерот Бесими ја истакна важноста на регионалната соработка за размена на искуства во областа на европската интеграција, како размена на информации и знаење за усвојување на европското законодавство и негово спроведување по поглавја.

Македонија и Косово досега имаат потпишано има над 30 договори за соработка. Последниот договор кој е потпишан меѓу двете земји ги поедностави граничните процедури за преминување на границата со биометриска лична карта, со кој се потврдува меѓусебната соработка и приближување на граѓаните.

Меѓу другото се истакна и важноста на искористувањето на европските фондови од програмата за прекугранична соработка ЦБЦ каде за програмата 2007 – 2013 до сега се искористени, 1,290,910 за проекти кои се веќе во фаза на имплементација додека за програмата ЦБЦ 2014 – 2020 на располагање се 8,400,000 евра.

Соговорниците ја поздравија оваа иницијатива, потврдувајќи ја уште еднаш добрата соработка меѓу земјите. Вицепремиерот Бесими на крајот од средбата му посака на Министерот Чолаку поскоро реализирање на визната либерализација со европските земји која е од особено значење за земјата на нејзиниот пат кон приближување до европското семејство.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.