ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ЕУ во Македонија Дестинација Шпанија-спорт
16:40, петок, 19 февруари 2016

 Денес во просториите на МК-ЕУ Инфо центарот во 14:00 часот, Секретаријатот за европски прашања во соработка со шпанската амбасада го одржаа настанот “Европската Унија во Македонија“: Дестинација Шпанија-спорт.

Вицепремиерот за европски прашања д-р Фатмир Бесими, заедно со Амбасадорот на Кралството Шпанија во Република Македонија, Н.Е Рамон Абароа Каранза во амбиент на прекрасните звуци на шпанската музика во неформален разговор споделија македонско-шпански вредности, спортски искуства заедно со гостите на настанот, Раул Гонзалес, Алекс Душјебаев, Хорхе Македа и идните надежи на македонскиот ракомет од РК Вардар.

Во своето обраќање вицепремиерот Бесими, истакна дека основната цел на овој настан е промовирање и приближување на вредностите на ЕУ и нејзините земји членки до граѓаните на Република Македонија и дека ваквите настани преставуваат уште една потврда дека тие се наши вистински пријатели и искрено ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во Европската Унија.

Проектот "Европската унија во Република Македонија" е дел од ЕУ Агендата на Секретаријатот за европски прашања, кој започна во 2014 година и ќе продолжи да се спроведува во соработка со амбасадите на земјите- членки на Европската унија во Република Македонија.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.