ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Работна посета на вицепремиерот Бесими во Република Турција
15:31, понеделник, 01 февруари 2016

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, д-р Фатмир Бесими, денеска 01 февруари, беше во еднодневна работна посета на Република Турција, при што оствари работна средба со министерот за европски прашања и главен преговарач за членство на Турција во ЕУ, г-дин Волкан Бозкир.

Вицепремиерот Бесими ги истакна одличните пријателски билатерални односи помеѓу Република Македонија и Република Турција и изрази интерес за понатамошното продлабочување на соработката на теми од взаемен интерес.

Бесими истакна дека Македонија прави континуирани напори за реализација на препораките кои произлегуваат од последниот Извештај на Европската комисија за Република Македонија и итните реформски приоритети и создавање поволна политичка клима за спроведување на претстојните парламентарни избори.

Во фокус на разговорите беше актуелната мигрантска криза и координацијата на активностите на линијата на западнобалканската патека. Бесими потенцираше дека Македонија како транзитна земја, мигрантите/бегалците ги третира на хуман начин практикувајќи ги сите меѓународни правни обврски и е отворена за соработка и координиран пристап.
Соговорниците се согласија дека Турција има клучна улога во тековната мигрантска криза и несомнено претставува мост помеѓу овој глобален проблем и можните решенија. Координацијата на активностите со Европската унија во врска со оваа криза, треба што поскоро да покаже конкретни резултати.

На крајот на средбата вицепремиерот Бесими потенцираше дека Република Турција е еден од нашите најблиски партнери и подржувачи во процесот на евро атлантските интеграции.

Соговорниците се согласија за конкретна имплементација на постојниот Протокол за соработка во областа на евроинтеграција, вклучително и користењето на ЕУ фондовите преку ИПА и размена на искуства за системот на имплементација на истите.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.