ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Започнува програмата на ЕУ за санирање штети од поплавите „Ајде да изградиме повторно и подобро, заедно!“
14:07, петок, 11 декември 2015

 Заменик претседателот задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, Шефот на Делегацијата на ЕУ, Аиво Орав и Постојаниот претставник на УНДП, Луиза Винтон, официјално го најавија почетокот на програмата на ЕУ за санирање штети од поплавите.

„Денес, потпишавме спогодба за финансирање која претставува прв пакет од 10-те милиони евра од Програмата на ЕУ за санирање штети од поплавите. Овие први 3 милиони евра ќе бидат искористени за реконструкција на уништените патишта во погодените области, со оглед на важноста на транспортната инфраструктура за секојдневниот живот на граѓаните. Но , поддршката од ЕУ не запира овде. Дополнителни 7 милиони евра наскоро ќе бидат обезбедени за надминување на штетите во водостопанската инфраструктура“, рече Аиво Орав, Шеф на Делегацијата на ЕУ.

„Во 2015 година, нашата земја беше погодена од поплави кои предизвикаа сериозни штети- загуби на човечки животи и штети на транспортната и водоводната инфраструктура. Потпишувањето на оваа спогодба е уште еден доказ за поддршката која ја добиваат нашата земја и граѓаните од Европската унија.“ изјави Заменик претседателот задолжен за европски прашања.

„УНДП има задоволство да го спроведува овој проект во име на Европската унија", изјави постојаниот претставник на Луиза Винтон. „Една од нашите силни страни во оваа земја е управувањето со водниот слив, и ќе ја обновиме оштетената патна и водоводна инфраструктура на начин на кој ќе се унапреди отпорноста и ќе помогне да се спречат идни поплави. Нашата работа овде е „да изградиме подобро“.

Во 2015 година, над 170.000 луѓе беа погодени од големи поплави кои предизвикаа големи штети на патишта, мостови и водостопанската инфраструктура, прекинување на транспортот и економските активности низ целата земја.

Европската унија и помага на земјата и на нејзините граѓани во надминувањето на последиците од поплавите, преку обезбедување на 10.000.000 евра во текот на наредните две години за решавање на врвните приоритети за се реконструирање и да се реконструираат транспортната и водоводната инфраструктура во најпогодените области во согласност со начелата на одржливост „да се изгради подобро".

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.