ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Одржан последниот состанок од оваа година на Националниот инвестициски комитет
16:09, понеделник, 07 декември 2015

 Секретаријатот за европски прашања денес, го одржа вториот и последен состанок за оваа година на Националниот инвестициски комитет (НИК). На состанокот свое обраќање имаа вицепремиерот задолжен за европски прашања г. Фатмир Бесими, вицепремиерот и министер за финансии г. Зоран Ставревски , евроамбасадорот Н.Е. г. Аиво Орав, министерот за транспорт и врски г. Владо Мисајловски. Присутни на состанокот беа амбасадорите на Европската Унија, високи претставници од меѓународните финансиски институции, билатерлните партнери и донаторската заедница со постојана мисија во Република Македонија.

На состанокот од страна на присутните беа разгледани секторските проектни листи од секторите транспорт, животна средина, енергетика и социјала.

Во своето обраќање вицепремиерот Бесими зборуваше за значењето на Секторските проектни листи кои се од клучна важност во координирањето на странската помош и националниот буџет на Република Макеоднија во однос на проектите што се однесуваат на енергетско и транспортно поврзување на земјите од Западен Балкан и ЕУ. Тој истакна дека четирите работни групи, транпсорт, социјала, енергетика и животна средина во изминатиот период имаат вложено голем труд се со цел да се дојде до консолидирана листа на инфраструктурни проекти. На овој начин, истакна Бесими ќе се обезбеди понатамошна ефикасна координација на развојните политики, преку подобро планирање и подобра алокација на средствата за транспортна инфраструктура и енергетска поврзаност.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.