ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Остварена средба на државниот секретар Блажеска со претставници од Европскиот совет за надворешни работи
15:22, вторник, 24 ноември 2015

Државниот секретар за европски прашања г-ѓа Ана Блажеска во рамките на своите надлежности денес оствари средба со претставници од Европскиот совет за надворешни работи.

Европскиот совет за надворешни односи, во партнерство со Министерството за надворешни работи на Холандија, работи на нов проект насловен како "Обезбедување на позицијата на Европа во Западен Балкан", како дел од пошироката програма за Европа.

За овој проект кој се состои од истражување, публикација како и реализација на серии на настани низ цела Европа беше одблизу запознаен Државниот секретар во СЕП.

Во рамките на оваа средба Блажеска ја истакна важноста на добиената седма по ред препорака за почеток на преговорите со ЕУ. Исто така беа разговарани повеќе активности кои ги спроведува Владата со цел подобрување и унапредување на степенот на подготвеност на Република Македонија за членство во Европската Унија.

На средбата беше потенцирано дека доколку Европската комисија е подготвена да му предложи на Советот започнување на пристапните преговори, би било од големо значење не само за Република Македонија, туку и за регионот.

На крајот од средбата секретарот Блажеска истакна дека покрај овој проект Секретаријатот за европски прашања е целосно отворен за соработка со Европскиот совет за надворешни работи.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.