ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на заменик-претседателот Бесими со Генералниот Директор за Европска Соработка на Холандското МНР, Роберт Де Грот
10:28, вторник, 26 март 2013

Денес заменик претседателот на Владата задолжен за Европски прашања д-р Фатмир Бесими, се сретна со Генералниот Директор за Европска Соработка на Министерството за Надворешни Работи на Кралството Холандија, кој е на работна посета на Република Македонија, како дел од неговите регионални посети на земјите аспиранти за членство во ЕУ!

На средбата помеѓу заменик претседателот Бесими и Генералниот Директор Де Грот се разговараше за досегашната одлична билатерална соработка со Кралството Холандија, како и за нејзиното проширување преку зајакнување на контактите на Секретаријатот за Европски Прашања и Амбасадата на Кралството Холандија.

За време на средбата соговорниците се осврнаа на напорите на Владата во наредниот период насочени кон остварување конкретни резултати во приоритетните области договорени во рамки на Пристапниот дијалог на високо ниво (ПДВН), односно добивање позитивен пролетен извештај од страна на Европската комисија како и одвивање на успешен 4ти состанок на ПДВН.

Во тој контекст, вицепремиерот Бесими ја истакна неговата подготвеност за натамошно продолжување на Дијалогот на високо ниво како и сите други проекти кои го поддржуваат евроинтегративниот процес на земјата, како и неговата лична посветеност кон интегративниот процес убеден дека Евро-Атлантските интеграции се најдобрите алтернативи за иднината на Република Македонија.

Покрај ова Владата има силна политичка волја за продолжување со конкретни резултати низ целиот спектар на подрачја опфатени со Копенхашките критериуми, утврдени со Националната програма за приближување на законодавството (НПАА) чија ревизија за 2013 година беше усвоена од страна на ВРМ на крајот на декември 2013 година.

Заменик претседателот на Владата д-р Фатмир Бесими истакна дека сега земјата е во клучна фаза на патот кон нејзините стратешки цели, и поддршката на Кралството Норвешка во овој процес исклучително поддршката во Пристапниот Дијалог на Високо Ниво е од голема важност за Република Македонија.

На средбата заменик Претседателот Бесими ја истакна и важноста на поддршката која Кралството Норвешка ја дава за Секретаријатот за Европски прашања. Во оваа насока вицепремиерот Бесими најави координативни состаноци помеѓу Амбасадата и Секретаријатот за Европски прашања за проценување на напредокот во спроведување на програмите и за дискутирање за идни активности и проекти.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.