ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Регионална работилница за терминологија од областа на ЕУ
15:40, среда, 16 септември 2015

На 16 и 17 септември 2015г во Секретаријатот за европски прашања се одржува регионална работилница за терминологијата од областа на Европската унија, организирана во рамките на Отворениот регионален фонд на Германското друштво за меѓународна соработка (ГИЗ). Учесници на работилницата, покрај Македонија, се Србија, Косово, Албанија, Босна и Херцеговина и Црна Гора.

Работилницата ја отвори државниот секретар на Секретаријатот за европски прашања, г-ѓа Ана Блажеска, која ја истакна важноста за обезбедување квалитетна терминологија поврзана со правните акти на Европската унија како важен предуслов за создавање сигурен извор на идните права и обврски за граѓаните. Државниот секретар, ја искажа својата благодарност кон претставниците од Европската унија и кон донаторот на настанот за поддршката, како и кон учесниците за нивниот активен придонес за успешна регионална соработка, со желба ваквите настани да продолжат да се организираат покривајќи и други прашања од областа на подготовката на националната верзија на правните акти на Европската унија.

Главната цел на оваа работилницата е размена на искуство меѓу земјите од регионот на полето на градење на терминологијата од областа на Европската унија, надополнето со стручните совети од претставниците на Европската комисија и од Советот на Европската унија.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.