ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Вицепремиерот Бесими на регионална конференција во Црна Гора
15:08, петок, 11 септември 2015

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими зема учество на дводневната регионална конференција посветена на соработка меѓу земјите и граѓанското општество во процесот на интеграција во ЕУ, која се одржа во Црна Гора. На конференцијата учествуваа и министрите задолжени за европска интеграција од Црна Гора, Србија, Албанија, Косово и Босна и Херцеговина.

За време на дискусијата , Вицепремиерот Бесими потсети дека Република Македонија беше првата земја од регионот која ја потпиша Спогодбата за стабилизација и асоцијација и досега има добиено шест последователни препораки за отпочнување на преговорите за членство, иако се уште нема добиено датум за преговори.Тоа имаше влијание на реформите поврзани со ЕУ, рече Бесими, особено во последните две години. Со неодамна обновениот политичкиот дијалог во земјата и покрај сите предизвици, фокусот за членство во ЕУ а со тоа и реформите во тој процес, остануваат приоритет. Состанокот за Претпристапниот дијалог на високо ниво, кој ќе продолжи идната недела во Скопје, е дополнителен сигнал за посветеноста на европската интеграција.

Кога зборуваме за реформите диктирани од евроинтегративниот процес, Бесими нагласи дека транспарентноста и инклузивноста на процесот е најголем императив, што подразбира вклученост и на граѓанскиот сектор како компонента од суштинско значење за современите демократски општества.

Секретаријатот за европски прашања постојано стреми кон воспоставување систем за редовни консултации со граѓанскиот сектор и заложбите во таа насока беа нотирани во последниот Извештај за напредок на Европската комисија, истакна Бесими заклучувајќи дека најдобриот начин да се обезбеди ентузијазмот во процесот и да се стимулира спроведувањето на неопходните реформи е преку вклучување на сите заинтересирани страни во процесот.

Вицепремиерот Бесими за време на посетата оствари и билатерална средба со Вицепремиерот и министер за надворешни работи и европска интеграција на Црна Гора, Игор Лукшиќ. На средбата се дискутираа прашања од заеднички интерес и тековната соработка меѓу двете земји, а беа дискутирани и заклучоците од неодамнешниот Балкански Самит кој се оддржа во Виена и можноста за слични регионални иницијативи и активности во смисла на поддршка на процесот на евроинтеграции.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.