ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими доби извештај од Хан кои реформи Македонија треба итно да ги направи и барање да се почитува договорот од 2. јуни
17:04, среда, 17 јуни 2015

 Брисел, 17 јуни 2015 (МИА) - Потпретседателот на Владата на Република Македонија, Фатмир Бесими, попладнево на средба во Европската комисија во Брисел, од страна на комесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, доби извештај на неколку страници за тоа кои реформи неформалната Влада на Европската унија бара од Македонија итно да ги спроведе пред издавање на октомврискио прогрес-извештај за напредокот на земјата во евроинтеграциите.

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Бесими по средбата потврди во изјава за МИА дека Хан му ги предал заклучоците на Еврокомисијата направени врз база на последните случувања во Македонија, но и на анализата на ескпертот Рајнхард Прибе, поранешен директор во Директоратот за проширување на ЕУ, за тоа што се е потребно нашата држава да стори за да добие препорака за отворање на преговорите за члеснтво со Униајта и оваа година.

Бесими, кој денеска во европската престолнина се сретна и со Кристијан Даниелсон и Жан-Ерик Паке од Директоратот за проширување, како и со европратениците Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, од комесарот Хан добил порака да им пренесе на политичките лидери во Македонија да се почитува договорот од 2. Јуни постигнат со негово посредство во Скопје и врз неговата основа да се изгради конечен договор за ставање на крај на политичката криза во земјата.

- Поконкретни пораки на денешните средби добив на последниот состнаок со еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, од кого ми беше врачен на рака извештајот за Република Македонија со итни и приоритетни мерки за земјата што исто така ќе биде разгледан и на Советот за општи работи на Европската унија во текот на наредната недела - вели Бесими во изјава за МИА.


На прашањето за каков извештај се работи и дали истиот содржи т.н. бенчмаркови што Комисијата и ги става на Макеоднија како услов за добивање на нова препоркаа за отворање на пристапните преговори, Бесими со одговор:
- Се работи за документ од неколку страници што опфаќа повеќе области. Пред се независност и неселективност на судството, потоа извештај во однос на државните служби за безбедност во Република Македонија и соодветни реформи што се потребни во истите, како и реформите во однос на изборниот процес, слободата на медиумите и изразувањето. Се работи за извештај на Европската комисија што е апдејтиран со најновите случувања и извештајот што е подготвен од експертот на Еврокомисијата Рајнхард Прибе што ги става главните приоритети што Македонија треба да ги направи итно во текот на овој период. Се работи за документ од неколку страници - потенцира македонскиот вицепремиер за евроинтеграции.

Фатмир Бесими вели дека главна порака од серијата на средби што ги имаше денеска во Брисел е тоа дека во Еворпската унија се сериозно загрижени за настаните во Република Макеоднија во однос на политичката состојба. Притоа, преку него бил испратен апел за фокус во реформите во однос на евроинтеграциите и се бара политичкиот дијалог да си го завземе своето место.
- Главно е дека Македонија во Брисел има поддршка за реформите во европските интеграции, но тука се сериозно заинтересирани да видат конкренти чекори во однос на реформите и да видат успех во однос на политичкиот дијалог. Тие сметаат дека договорот постигнат на 2 јуни годинава во Скопје е валиден документ и дека политичките партии треба да останат фокусирани во имплементацијата на тој документ што е исклучително важно за реформскиот процес на Република Македонија во однос на евроинтеграциите - заклучува Бесими.

Од кабинетот на еврокомесарот Јоханес Хан, исратија соопштение по сребата со потпретседателот на македонската Влада, во кое се посочува дека “двајцата разговарале за актуелната политичка криза во земјата, со цел да се поддржи напредокот во дијалогот на политичките партии кои се вклучени во истиот”.
- Комесарот го повтори својот повик до сите партии, во интерес на својата земја и нејзините граѓани, да најдат траен политички компромис, изграден на договорот што веќе го постигнаа на 2. јуни.
Тие, исто така, разговараа и за приоритетите на итна реформа на земјата, што Комисијата ќе ги следи внимателно во наредните месеци – се наведува во соопштението од Еврокомисијата за средбата Хан-Бесими. бн

Текстот е превземен од МИА

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.