ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Остварена средба помеѓу заменик претседателот Бесими со заменик премиерот и министер за надворешни работи на Кралството Белгија, Рејндерс
15:42, понеделник, 06 април 2015

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, оствари работна средба со Дидие Рејндерс, заменик премиер и министер за надворешни работи на Кралството Белгија, кој претстојува во официјална посета на Република Македонија.

За време на средбата, Вицепремиерот Бесими ја истакна важноста на процесот на европската интеграција за Република Македонија, истакнувајки дека европската интеграција останува клучен стратешки приоритет на нашата земја. Во тој контекст, нагласи дека од страна на Владата се следи реализацијата на селектираните приоритети врз основа на препораките на Европската Комисија, кои се клучни во процесот на пристапување во ЕУ, како што се слободата на изразување и медиумите, судството, меѓуетничките односи, добрососедските односи, регионалната соработка и зголемување на економскиот раст и вработувањето.

Меѓу другото беше истакната и потребата од засилен интерес и преземање на конкретни чекори од сите страни вклучувајки ја и Европската Унија во насока на надминување на препреката наметната со долгогодишниот спор со името, со цел што поскоро отпочнување на пристапните преговори.

Во поглед на актуелната политичка ситуација Вицепремиерот Бесими истакна дека неопходно е одново воспоставување на функционален политички дијалог во насока на што работи и тројката од Европскиот Парламент со цел надминување на предизвиците и чекорење по стратешки дефинираниот европски пат.

Министерот за надворешни работи Рејндерс ја истакна поддршката која ја дава Белгија за членство на Република Македонија во Европската Унија. Во поглед на актуелните политички збиднувања тој укажа дека е важно да се воспостави политички дијалог во земјата. Во текот на разговорот акцент беше ставен на имплементацијата на Охридскиот рамковен договор и меѓуетничките односи, како солидна основа за понатамошен напредок и развој.

Белгија припаѓа на групата од 15 земји членки на ЕУ кои во пресрет на одржувањето на минатогодишниот состанок на Европскиот совет го поддржаа почетокот на пристапните преговори и се залагаа за одржување на темелна дискусија во Советот на ЕУ за иднината на евро-интегративниот процес на Република Македонија.

На крајот, од двете страни беше истакната важноста и потребата од вклучување и придонес од страна на сите политички и општествени чинители во насока на остварување на долгогодишната стратешка цел – членство на Република Македонија во Европската Унија.
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.