ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба со амбасадорите на ЕУ во Македонија
13:51, среда, 01 април 2015

Во просториите на Секретаријатот за европски прашања, се оддржа втората по ред дискуција во рамките на дебатниот циклус “ ЕУ Разговори“.

Тема на денешната дискусија беше Македонија во Европската Унија, перспективи и предизвици. Учесници на дискусијата беа амбасадорите на земјите членки на Европската Унија во Република Македонија и амбасадорот и шеф на Делегацијата на ЕУ, Аиво Орав. Истата беше водена од страна на заменикот претседател на Владата на Република Македонија д-р Фатмир Бесими, со вклученост и на експерти од Секретаријатот за европски прашања.

Европската перспектива беше истакната како важен приоритет за Република Македонија, земјите од Западен Балкан, но и за земји членки на Европска Унија.

Во тој контекст беше истакнато дека и покрај моменталните предизвици со кои се соочува државата, фокусирањето на европската Агенда, преку спроведување и остварување на реформски напредок во делот на владеење на правото, слобода на изразување, политички дијалог, добрососедски и меѓуетнички односи, е од особено значење за напредокот на државата и добросостојбата на граѓаните.

Од голема важност за процесот е во наредниот период Република Македонија да ги покаже своите демократски капацитети и преку отворена дискусија да го придвижи потпомогнатиот политички дијалог на напред.

Од страна на присутните беше истакнато дека во Европската Унија со големо внимание, загриженост и сериозност на дневна основа се следи развојот на настаните во државата и дека последните случувања може да имаат неповолно влијание врз Извештајот за напредок.

Беше упатена препорака сите политички партии и општествени чинители да придонесат кон доброто и иднината на граѓаните.

ЕУ разговорите во организација на Секретаријатот за европски прашања имаат за цел, преку отворена, стручна и конструктивна дебата, помеѓу различни домашни и странски општествени чинители на актуелни теми и прашања, да придонесат кон калибрирање на заеднички ставови, насоки и предлози кои може евентуално да водат кон решенија. Наредната дискусија е предвидена за тековниот месец и ќе биде од доменот на еднаквост помеѓу мажите и жените. Женско лидерство.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.