ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ЗПВРСМ Димитров: „Како и за време на мандатот на амбасадорот Жбогар, новата Влада и во следниот период ќе го задржи континуитетот на европската агенда“
18:19, понеделник, 07 септември 2020

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денес го прими во проштална средба амбасадорот Самуел Жбогар, шеф на Делегацијата на Европската Унија во Северна Македонија. Заеднички беше позитивно оценета соработката со Делегацијата на Европската Унија во земјава, а Димитров го истакна и личниот придонес на амбасадорот Жбогар во процесите кои што имаа позитивна пресвртница во европскиот пат на нашата држава, заблагодарувајќи му се за искреното пријателство и посакувајќи му успех во неговите идни професионални ангажмани.

ЗПВРСМ Димитров: „Интензивната соработка со институциите на ЕУ беше продлабочена преку пријателството и искрениот однос со нивните претставници во Северна Македонија. Како и за време на мандатот на амбасадорот Жбогар, новата Влада и во следниот  период ќе го задржи континуитетот на европската агенда, а Секретаријатот за европски прашања ќе биде моторот кој што ќе ги придвижува реформите, а со тоа и евроинтегративните процеси“.

Димитров и Жбогар резимирајќи ги успешно спроведените заеднички активности изминативе три години, разговараа и за понатамошно продлабочување на проектната соработка, како и за начините за успешна реализација на реформската агенда која што ќе биде во полза на сите граѓани и чинители во државата.  

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.