ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
„Зеленото светло од март годинава за почеток на пристапниот процес со Европската Унија е заеднички успех“
14:56, вторник, 01 септември 2020

Денес пред просториите на Секретаријатот за европски прашања, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надвореши работи, Бујар Османи, одржаа заедничка прес-конференција по повод прземањето на новите функции.

Во своето обраќање, ЗПВРСМ Димитров најпрво се заблагодари на сите вработени во Министерството за надворешни работи, за нивната посветена работа, „посебно на оние кои што без многу фанфари, без многу лаворики посветено дадоа сѐ од себе овие претходни три години да бидат вистина историски.“

Димитров на кратко се осврна на постигнувањата во изминатите три години, истакнувајќи: „Постигнавме несомнено историски успех со членството во НАТО и со решение на три деценискиот проблем што нѐ држеше надолу како котва - спорот со Грција и почнавме еден многу важен историски процес со соседна Бугарија. Ќе оставам за тоа да зборуваат партнерствата, пријателствата што го изградивме со соседите, со Европа и со светот.“

Во следниов период во СЕП фокус ќе биде почетокот на пристапниот процес и мислам дека моментумот со германското претседателство и посветеноста на Канцеларката Меркел кон крајот на годинава, целта ни е да ги почнеме конечно пристапните преговори и да ја отвориме најдобрата алатка за реформи дома. Тоа ќе значи дека СЕП ќе треба да стане еден од главните мотори во државава, што ќе ги турка реформите напред.

Нѐ чека многу работа пред нас, но и истовремено и големи предизвици, големо бреме и товар, но и огромна златна шанса следниве години да ги искористиме длабоко да навлеземе во пристапниот процес со Европската Унија.“ – потенцираше Димитров.

Пораката која денес со Никола ја испраќаме е јасна – не само што како држава остануваме на стратешките интереси во делот на односите со ЕУ, не само што новата Влада ги задржува истите политички ставови по однос на надворешната политика - туку и тимот кој беше задолжен за овие односи практично не се менува. Ние и досега бевме упатени на соработка, и дозволете да бидам нескромен – мислам дека заедно постигнавме историски резултат и тоа треба да се признае!

 Јас на оваа промена гледам многу позитивно – еден континуитет на политиката, но со свежина во предизвиците кај нас двајцата. Искуствата кои јас ги носам од СЕП, а Никола од МНР, сега ќе ги пренесеме во двете институции, што секако ќе претставува дополнителен импулс од кој државата и граѓаните можат да имаат само корист истакна МНР Османи.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.