ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на вицепремиерот Бесими со новиот амбасадор на Кралството Шпанија, Н.Е Рамон Абароа Каранза
10:44, петок, 07 ноември 2014

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, денеска оствари средба со новиот шпански амбасадор во Република Македонија, Н.Е. Рамон Абароа Каранза.

На почетокот на средбата вицепремиерот Бесими му честиташе на амбасадорот за новата функција, посакувајќи му успешна работа во неговиот мандат и воедно се заблагодари за поддршката која Република Македонија ја добива во континуитет од Кралството Шпанија.

На средбата се разговараше за процесот на европска интеграција на Република Македонија, беа дискутирани клучните постигнувања и предизвици со кои се соочува земјата нотирани во октомврискиот Извештај на Европската комисија, како и сите активности кои Владата на Република Македонија и Секретаријатот за европски прашања ги превземаа во насока на надминување на предизвиците и постигнување на дополнителен напредок до декемврискиот Совет на ЕУ, при што од страна на Вицепремиерот Бесими беше истакнато дека тргнувајки од фактот дека европската интеграција останува стратешки приоритет за нашата држава и граѓаните на Република Македонија, сите органи на државната управа во координација со Секретаријатот за европски прашања работат напорно во насока на подобрување на реформскиот процес, кој пред се е од интерес на нашите граѓани.

Заменик Претседателот Бесими истакна дека на Шпанија гледаме како на добредојден партнер со високи потенцијали за развој на билатералната соработка, јакнење на административните капацитети за искористување на ИПА и поддршка во процесот на приближување кон ЕУ.
Во изминатиот период Шпанија учествуваше во четири твининг проекти , значителна е нејзината контрибуција во хидросистемот Лисиче, подршката за информациска и коминикациска технологија наменета за Општините, како и обуките преку ТАЕКС.

Шпанскиот амбасадор Каранза, истакна дека Кралството Шпанија силно се залага за проширување на Европската унија и ќе продолжи да ја подржува Република Македонија на овој пат, вклучително и преку конкретни билатерални проекти за развојна и секторска соработка.

Двајцата соговорници истакнаа дека добрите билатерални односи и размената на искуства помеѓу администрацијата и останатите заинтересирани страни меѓу Република Македонија и Кралството Шпанија и понатаму ќе продолжат, исто така ќе се работи и на продлабочување на понатамошната соработка во приоритетните реформски области.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.