ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Обраќање на вицепремиерот Бесими по повод денот на Обединетите нации
15:04, петок, 24 октомври 2014

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, денеска имаше свое обраќање по повод одбележувањето на Денот на Обединетите нации, кое се одржа во Битола под наслов “Каков свет сакаме во 2030 година“, на кое учествуваа претставници од дипломатскиот хор, претставници од Владата на Република Македонија, претставници од академската заедница и др.

Вицепремиерот Бесими зборуваше за значењето на 24 октомври, Денот на Обединетите нации и улогата на ОН во справувањето со најголемите предизвици со кои се соочува целиот свет. Тој додаде дека ОН ја докажаа силната заложба за создавање на подобар свет за живеење, преку усвојувањето на декларацијата “Милениумски развојни цели“ во 2000 година, каде сите 193 земји-членки и многу меѓународни организации се приклучија за истите да бидат постигнати, а тие претставуваат искоренување на сиромаштијата и гладот, воведување на основно образование насекаде во светот, промовирање на правата на жените, намалување на смртноста кај родилките и децата, справување со ХИВ вирусот и другите болести, заштита и одржливост на животната средина и градење на одржливо партнерство.

Бесими, потсетувајќи на мотото на Европска Унија „Обединети во различноста“ рече дека верува во иднина каде светот може да биде обединет во целата негова различност - “Во 2030 година: Македонија во Европска унија! Свет на поголема еднаквост и повеќе можности. Свет со поголема солидарност и повеќе љубов. Свет во кој ќе живееме во поголема слобода и повеќе мир!“ – рече Бесими.

Тој истакна дека и граѓаните на Република Македонија стремат кон еднаквост и целина и дека со посветено работење и силна заложба во спроведувањето на европска агенда ја докажуваме нашата визија за една подобра иднина за сите нас.
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.