ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Вицепремиерот Бесими оствари средби со амбасадорот на Финска и Ирска
13:50, среда, 15 октомври 2014

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, д-р Фатмир Бесими, денеска оствари две работни средби со амбасадорот на Финска, Н.Е. Тимо Рајакангас, и со амбасадорот на Ирска, H.E. Жерард Кор. На двете средби, главна тема на разговор беше Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2014 година.
 

Вицепремиерот Бесими истакна дека важно е што и во овој Извештаj, Европската комисија по шести пат ја потврдува препораката Република Македонија да започне преговори за полноправно членство во Европската Унија. Притоа, тој ги информираше амбасадорите дека Владата е свесна за сериозноста на укажувањата и посветено работи кон решавање на предизвиците со кои се соочува државата.
 

На двете средби Вицепремиерот ги запозна амбасадорите со конкретните мерки кои ги презема Секретаријатот за европски прашања – СЕП, во однос на укажувањата од Извештајот. Тој истакна дека од страна на СЕП подготвена е детална анализа во однос на наодите дадени во Извештајот, која ќе биде презентирана на утрешната владина седница. Меѓу другото, нагласи дека веднаш после добивањето на Извештајот Секретаријатот отпочна со организирање на посебни средби со академската заедница, невладиниот сектор, судството, министерствата, здруженијата на новинари како и со бизнис заедницата, со цел постигнување на поголема транспарентност и инклузивност на процесот.
 

Двајцата амбасадори последователно искажаа поддршка за Република Македонија во процесот на интеграција на државата кон Европската Унија. Тие потенцираа дека и двете држави се партнери на Македонија и се отворени за идна соработка.
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.