ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими – Чејку: Евроинтеграциите, заеднички приоритет на двете држави
08:34, понеделник, 18 март 2013

Заменик претседателот задолжен за Европски прашања, д-р Фатмир Бесими, денес оствари средба со амбасадорот на Република Албанија во Скопје, Н.Е. г-дин Арбен Чејку.

Амбасадорот на Република Албанија му честиташе на заменик претседателот Бесими за новата функција и се заблагодари за одличната соработка која двете држави ја имаа во областа на одбраната и интеграциите на НАТО, за време кога г-дин Бесими раководеше со Министерството за Одбрана на Република Македонија.

Во рамки на институционалната соработка, г-дин Чејку ја нагласи важноста која ја има оваа соработка, во насока на имплементацијата на меѓусебниот договор кои го имаат двете држави во врска со европските интеграции.

Тема на разговорите беа и актуелните случувања, каде заменик претседателот Бесими и амбасадорот Чејку се согласија, дека овие локални избори, кои се за граѓаните и за развојот на општините, исто така треба да се сметаат како придонес кон демократскиот имиџ на државата. Тие може да помагаат за внатрешна интеграција и зајакнување на меѓуетничките односи, како предуслов за интеграциона и евроатланска визија на Македонија.

Исто така, во таа насока се разговараше и за посетата и идните средби на заменик претседателот Бесими во Тирана, поврзани со агендата за интеграции на двете држави како и за добрососедската и регионалната соработка.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.