ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Одговор на известувањето од ЗНМ
09:52, четврток, 27 декември 2012

Почитувани,
Со жалење го примив Вашето писмо со кое ме известувате за Вашата одлука да се повлечете од институционалниот дијалог со Владата за подобрување на состојбата на медиумите, слободата на изразување и работните права на новинарите, снимателите, фоторепортерите и другите медиумски работници.

Како предводник на еден процес кој со прифаќање на европските вредности и стандарди има за цел да изгради одржлива демократија со максимална почит за слободата на изразување како човекова вредност и уставно право, сакам да истакнам дека ќе направам се, во рамки на моите можности, за да се разјаснат околностите за последниот настан во врска со однесувањето кон претставниците на медиумите во Собранието на Република Македонија.

Неограничена слобода на медиумите е од витално значење за едно здраво демократско општество. Дијалогот кој ние го започнавме е од исклучителна важност за демократските процеси во земјата. Медиумите ја играат клучната улога не само во известувањето, туку и во обликувањето на политиките и случувањата во Европа. Вклученоста на медиумите во процесот на интеграција на Република Македонија е од суштинско значење за неговиот успех.

На крај сакам да Ве уверам дека јас лично и институцијата што ја раководам се обидуваме слободата на изразување и слободата на медиумите да ја подигнеме на највисокиот пиедестал како една од темелните вредности на демократијата. Затоа верувам дека нашата заедничка соработка, која се заснова на меѓусебна доверба, треба да продолжи за да се соочиме со предизвиците и да изградиме демократска европска земја каде што медиумите би биле на позиција на четврта власт во државата.

Со почит,

Др. Теута Арифи
Заменик на претседателот на Владата
задолжен за европски прашања

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.