ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Соопштение за Регистрација на проекти согласно превентивните мерки за заштита од COVID-19
18:48, понеделник, 16 март 2020

С О О П Ш Т Е Н И Е

Врз основа на Заклучок 13, од Деветнаесеттата седница на Владата на Република Северна Македонија, одржана на 14 март 2020, со кој „се препорачува на сите работодавачи во Р. Северна Македонија, односно секое раководно лице на институцијата, во зависност од типот на работата и можностите, да ја организира работата и начинот на работа на вработените лица, преку работа од дома, без да се наруши редовното и нормалното функционирање на институцијата“, Секретаријатот за европски прашања, превзема соодветни мерки за заштита на вработените  и превенција на ширењето на COVID-19, преку ограничување на движењето и социјално оддалечување.

Согласно превентивните мерки со цел избегнување на контакти што претставува ризик за ширење на вирусот, се замолуваат сите подносители на документација за регистрација на проекти за ослободување од јавни давачки, барањето и соодветната документација да ги остават на пријавницата на Секретаријатот за европски прашања во наменски поставената кутија. Апликациите ќе се примаат секоја СРЕДА од 10:00 до 12:00 часот.

Поднесувањето на барање за регистрација на проекти за ослободување од јавни давачки, може да се направи и електронски, со доставување на скенирана документација, на следната е-маил адресат: registracija@sep.gov.mk

Доколку е потребна дополнителна документација, како и за подигање на изготвените потврди, странките ќе бидат информирани по електронски пат, на е-маил адресата наведена за контакт од страна на подносителот на документацијата.    

Превентивните мерки и донесените одлуки важат се до нивно укинување, согласно одлуките на Владата на Република Северна Македонија, за што јавноста ќе биде навремено информирана.

 

 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.