ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Презентирана Анализата на трговските односи по Брегзит и предлог договорот за трговска соработка помеѓу Република Северна Македонија и Обединетото Кралство
15:30, четврток, 20 февруари 2020

Денес во Секретаријатот за европски прашања се одржа презентација на Анализата  на трговските односи по Брегзит и предлог договорот за трговска соработка помеѓу Република Северна Македонија и Обединетото Кралство, за претставници на бизнис заедницата кои се дел од  Платформата за јавно приватен дијалог, во која влегуваат четирите најголеми стопански комори (Сојуз на стопански комори на Македонија, Стопанска комора на Македонија , Стопанска комора на северозападна Македонија и МАСИТ).

Воведно обраќање имаше Драган Тилев, државен советник во Секретаријатот за европски прашања, кој се осврна на историјатот на односите на земјата со ЕУ, како и очекувањата околу улогата што ќе ја има бизнис заедницата во процесот на пристапни преговори со ЕУ.

Шерифе Исмаили Касапи ги презентираше целите на проектот „Нордиска поддршка за напредокот на Северна Македонија“, имплементиран од УНОПС – Канцеларија на Обединетите нации за проектни услуги, во чии рамки беше подготвена анализата.

Проф. Д-р  Силвана Мојсовска ги презентираше наодите од анализата. Учесниците разменија мислења и ставови околу евентуалните последици од Брегзит на трговските односи помеѓу Република Северна Македонија и Обединетото кралство, како и генерално околу процесот на пристапување во ЕУ.  

 

Сподели ја содржината!
Новости
Соопштение за Регистрација на проекти согласно превентивните мерки за заштита од COVID-19
Превентивни мерки на СЕП за заштита на вработените од COVID-19
ОСМАНИ: ИМАМЕ ЗАЕДНИЧКИ ИНТЕРЕС ДА ОБЕЗБЕДИМЕ ЕВРОПСКИ ПЕРСПЕКТИВИ ЗА ЦЕЛИОТ РЕГИОН
ОСМАНИ: СЕ ОСТВАРУВА ИНИЦИЈАТИВАТА НА ИТАЛИЈА ЗА БРЗО ВРАЌАЊЕ НА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ НАЗАД НА ЕУ АГЕНДАТА
ОСМАНИ: СМЕТАМ ДЕКА ХРВАТСКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СО ЕУ ЌЕ БИДЕ ИСТОРИСKО ЗА НАС
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.