ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на Османи и Димитров со министерот за надворешни и европски работи Гордан Грлиќ Радман
18:05, четврток, 06 февруари 2020

Во рамките на работната посета на Загреб, попладнево заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров,  се сретнаа со министерот за надворешни и европски работи Гордан Грлиќ Радман, во период кога Република Хрватска е претседавач со Советот на Европската Унија во првата половина од оваа година.

 

Во оваа прилика, за време на изјавите по средбата, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи изјави: Содржински, документот навистина претставува одлична основа да се обезбеди еден строг, политички контролиран, но и фер процес на преговори; не само бирократското и техничко постигнување бенчмаркови, туку процес кој ќе обезбеди јасни критериуми за забрзан развој што ќе биде видлив и за земјите од Унијата, но и за граѓаните на земјите кои преговараат. Ако искрено очекуваме процесот на преговори да претставува процес кој ќе бележи опиплив, долгорочен и одрлив напредок за земјата, тогаш не треба да нѐ плаши, барем не како граѓани, можноста да се констатира уназадување, па дури и можноста за казни. Велам како граѓани, бидејќи за нас како политичари тоа значи поголем предизвик да обезбедиме видливи резултати со кои ќе мора да се одржува процесот во позитивна насока. Да бидам прецизен - Методологијата е подобра за граѓаните, а посериозен предизвик за политичарите - но тоа, ќе се согласиме е добро.

 

Во слична насока министерот за надворешни работи, Никола Димитров кажа: Имаме среќа што токму во овој период Хрватска претседава со ЕУ, време на предизвици но подеднакво и на можности. Се надеваме дека наскоро ќе можеме да постигнеме двоен успех преку усвојување на одлуката за почеток на преговорите и подновената методологија. Новата методологија на ЕК може да биде многу добра за оние кои ќе бидат успешни во  спроведувањето на реформите но и лоша за оние кои ќе бидат неуспешни. Северна Македонија планира да  биде добар студент и ќе ги искористи бенефитите од новиот пристап. Очекуваме пробив во март и ќе им помогнеме на хрватските колеги да имаат успех на Загрепскиот самит во мај.

 

Работната посета на Загреб се заокружи со среба на заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров со претседателот на Владата Андреј Пленковиќ.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.