ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Секретаријатот за европски прашања го одбележа Европскиот ден на јазиците "Креиран ѕид на јазиците"
14:48, петок, 26 септември 2014

Да се почитуваат сите разлики, па така и јазичните е пораката од денешниот настан „Креирање ѕид на јазиците“ организиран од Секретаријат за европски прашања по повод Европскиот ден на јазиците.

Силата на различностите е во убавината на јазиците е пораката што ја запиша вицепремиерот Фатмир Бесими. Според него, јазикот е одраз на различностите и вредности и предности кои ќе ги внесеме во ЕУ.

Mислам дека сме на добар пат и во Европа ќе добиеме не само повисоки стандарди туку има и многу работи кои можеме да ги внесеме во Европа како вредност, само треба да имаме самодоверба, да се почитуваме меѓу себе и таквата вредност да ја внесеме во ЕУ. Тоа што е заедничко за сите јазици, убавината во која тие се создадени како средина, тоа е и мото на ЕУ и нешто што Македонија го има како вредност и можеме да ја пренесеме како позитивна порака во регионот за мир соживот и просперитет, вели Бесими.

На ѕидот со пораки за мир, соживот и просперитет на различните европски јазици оставаа и дипломати, претставници на граѓански здруженија, спортисти, уметници.
Мислата на Нелсон Мендела „Ако му зборувате на човек на јазик кој што ќе го разбере ќе му влезе во глава, а ако му зборувате на неговиот јазик, ќе му влезе во срцето“, е една од пораките која меѓу другите беше запишана денеска на ѕидот на јзиците.

Во време на глобализација и намалување на бројот на јазиците на светско ниво експерите предупредуваат дека јазикот ја изразува историјата, културата, општеството и идентитетот на луѓето, а секое негово губење или бришење е загуба за човештвото.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.