ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Османи и Димитров на средби Коваќ и Милошевиќ во Хрватскиот сабор
12:40, четврток, 06 февруари 2020
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во рамките на работна посета на Република Хрватска, остварија одвоени средби во Хрватскиот сабор со Претседателот на Комисијата за надворешна политика, Мире Ковач, како и со Претседателот на Комисијата за европски прашања, Домагој Иван Милошевиќ.  

„Верувам дека претставува чест, но и вистински успех да се види Република Хрватска на чело на Унијата, за што покрај личните, сакам да ги пренесам и честитките на целата Влада, а верувам и пораките на пријателство во име на сите граѓаните на Република Северна Македонија“ истакна Османи, посочувајќи на европскиот моментум кој се отвора за целиот регион со Хрватското претседателство, а кој од вчера се засили и со новата предлог методологија на Европската Комисија. „Сметам дека со новата предлог методологија, навистина се отвораат потенцијалите за европските интеграции на претстојните самити на ЕУ, со што Претседателството на Хрватска со ЕУ навистина добива шанса да биде историско за целиот регион, особено за Република Северна Македонија“ истакна Османи.   

„Имајќи ги предвид нашите блиски пријателски односи и вашиот интерес за целиот регион, верувам во хрватската посветена поддршка за нашите европски интеграции која ќе биде клучна за заеднички успех во наредните недели. Веруваме дека обновениот пристап може да резултира со двојна победа: отворање на преговорите заедно со усовршен пристапен процес. Нашите граѓани не се плашат од поголема строгост или враќање во поправна клупа доколку постои назадување. Напротив, така сметаат дека подобро ќе ги држат политичарите за збор. Повеќе бенефиции за реформаторите и повеќе санкции за тие кои одат назад врз основа на кредибилна објективна оценка за напредокот е чекор кој одамна го посакуваме. Крајно време е за започнување на здрава реформска конкуренција во нашиот регион“- потенцираше Димитров за време на средбата.  

Во рамките на посетата, Османи и Димитров ќе остварат средба и со Премиерот на Република Хрватска, Андреја Пленковиќ, како и со Министерот за надворешни и европски работи, Гордан Грлиќ Радман.
Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.