ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Османи: Белановце – Станчиќ претставува симбол на пријателството меѓу Северна Македонија и Косово
14:55, петок, 31 јануари 2020

Денес, во присуство на многу гости, претставници на Владите на Република Северна Македонија и Република Косово, како и огромен број граѓани, во употреба беше пуштен Граничниот премин, Белановце – Станчиќ. На официјалниот настан, обраќања имаа Премиерот Оливер Спасовски, Вицепремиерот и координатор на Владата за овој проект, Бујар Османи, Вицепремиерот на Република Косово, Енвер Хоџај, како и градоначалниците на пограничните општини Липково и Гнилане.


„Не можам да го сокријам моето лично задоволство, имајќи предвид дека е ова најважниот проект за мене, во овој мандат како Вицепремиер. Она што пред само три години изгледаше како отфрлен проект – одложуван и осуден на заборав; заедно со колегата Енвер Хоџај, овде присутен, си дадовме рака - збор, дека ќе дадеме сѐ од себе овој граничен премин да стане реалност.“ истакна Османи во своето воведно обраќање, посочувајќи на предизвиците да се изгради заеднички објект, на двете држави, изграден на самата гранична линија.


„Реализација на овој проект значеше усогласување на активностите со законодавствата на двете земји, координација на институциите на двете држави, но и запазување на сите европски критериуми при неговата изведба, имајќи предвид дека средствата за овој проект се обезбедени преку европските ИПА фондовите наменети за двете држави“ истакна Османи.


Османи посочи на значењето на овој објект од неколку аспекти: Прво, за жителите на општините од регионот, кои добиваат можност за развивање на локалната соработка и комуникација; второ воопшто за севкупната економска размена меѓу Северна Македонија и Косово, имајќи предвид дека се работи за целосен меѓународен граничен премин; како и политичката димензија, за унапредување на меѓусебната размена и добрососедските односи, како еден од најважните европски принципи за регионална соработка.


Граничниот премин Белановце – Станчиќ, во вредност од 1,2 милиони евра, е изграден со ИПА средства наменети за Република Северна Македонија и Косово. Претходно, во рамките на истиот проект, Владата на Северна Македонија го изгради патот од село Опаје до самиот граничен премин, во должина од 15 километри, во вредност од шест милиони евра.
Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.