ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ПОЗИТИВНИ СИГНАЛИ ОД БРИСЕЛ- ПРОЦЕСОТ НА ПРОШИРУВАЊЕ СЕ ВРАЌА ПОВТОРНО ВИСОКО НА АГЕНДАТА
13:36, петок, 29 ноември 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи оствари средба со Директорот на Директоратот за проширување и соседска политика на ЕУ, Кристијан Даниелсон.

На средбата се разговараше за состојбата во областа на европските интеграции на земјава и перспективите околу враќањето на процесот на проширување висока на агендата на ЕИ, по неуспехот за изградна на консензус на октомвриските состаноци на Советот на ЕИ. „Радува фактот што постојан бројни иницијативи за земјите членки за враќање на процесот на европски интеграции повторно високо на Агендата на ЕУ. Тука е секако иницијативата на Италија и Премиерот Конте, потоа писмото до Претседателот на ЕК од страна на 16 земји земји - потписнички, а секако и документот на Франција со кој се потврдуваат европските перспективи на земјите од Западниот Балкан како полноправни членки на ЕУ.

„Се надеваме дека ЕУ ќе го искористи претстојниот период за повторно разгледување на можноста за одредување датум за старт на преговорите со Северна Македонија во текот на хрватското претседателство, без разлика на процесот на реформирање на методологијата за преговори“, истакна Османи на средбата, додавајќи дека земјата останува подготвена за старт на преговорите, исто како што беше и во октомври, но останува целосно фокусирана на обврските кои произлегуваат од хармонизацијата со европските правила и стандарди.

„Ние сме подготовени за преговори, исто како што бевме и во окотмври, и за нас единствена прифатлива опција е полноправно членство во Унијата“ – посочи Османи

Двајцата соговорници изразија оптимизам со оглед на позитивните сигнали кои стасуваат од земјите- членки и од Брисел за поддршка на процесот на проширување, согласувајќи се дека местото на Република Северна Македонија е во ЕУ.

 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.