ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ДОЗВОЛИМЕ УСОГЛАСУВАЊЕТО ВО ЕУ ДА ГО ЗАГРОЗИ РЕФОРМСКИОТ МОМЕНТУМ ВО ЗЕМЈАВА
13:27, петок, 01 ноември 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи учествуваше на Македонско-германски форум со наслов „Стратешко партнерство или ново проширување?“ во организација на Фондацијата Конрад Аденауер.

„Како Влада и администрација имаме соодветен капацитет и долгогодишно акумулирано искуство за во наредниот период да се фокусира на длабинска анализа на актите кои ни беа презентирани за време на објаснувачките состаноци. Анализата на нивото на усогласеност на националното законодавство со законодавството на ЕУ и плановите за понатамошно усогласување“ посочи Вицепремиерот Османи, додавајќи дека земјата останува целосно подготвена за билатералниот скрининг, независно дали истата ќе се спроведува според досегашната методологија, или според најавената нова методологија, за која изрази очекување дека ќе биде усогласена меѓу земјите-членки што е можно поскоро.

„Нам ни е неопходно Европската Унија да го усогласи својот став околу преговорите што е можно побрзо, за да не биде загрозен реформскиот моментум на усогласување со европските правила и стандарди, кој претставува најсилното гориво за напредокот на земјата“, потенцираше Османи.

Вицепремиерот најави дека како и досега, во процесот на интеграции остануваат вклучени сите релевантни чинители, особено Собранието и двете клучни тела, Комисијата за европски прашања и Националниот совет за евроинтеграции, како форум за дебата со пошироката јавност за сите прашања поврзани со процесот на европска интеграција.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.