ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ПРОДОЛЖУВАМЕ И СО ЕВРОСПКИТЕ РЕФОРМИ И СО ИЗГРАДБА НА УЧИЛИШТА, ИНСТИТУЦИИ, ПАТИШТА, ПРЕМИНИ
11:46, четврток, 24 октомври 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи се обрати на отворањето на спортската сала во ОУ Јероним Де Рада во с. Черкези, Куманово.

„Отворањето на оваа сала претставува симбол на нашата амбиција - да го трансформираме и образовниот систем на младите согласно европските стандарди “ истакна Вицепремиерот Османи, посочувајќи дека салата е дел од поширокиот проект за изградба на 145 спортски сали, кои се финансирани од средствата обезбедени со кредит од Банката за развој при Советот на Европа, додека проектната документација е изработена со неповратните средства од ИПА фондовите.

Без разлика на политичкиот контекст во кој се наоѓаат европските интеграции, ние мора и ќе продолжиме не само со реформите, туку и со изградбата на институции, училишта, болници, гранични премини, патишта и сѐ што е потребно за најпрво да им обезбедиме подобри услови на нашите граѓани, а потоа да ги достигнеме и европските правила и стандарди,“ посочи Османи.

Секоја година, Европската Унија става на располагање преку 100 милиони евра годишно, неповратни средства, пари на даночните обврзници на земјите - членки на Унијата, што се искористуваат за проекти со кои се обезбедува суштинска поддршка за трансформација на нашето општество, согласно европските правила и стандарди, поддршка за која Вицепремиерот Османи истакна дека очекува да се интензивира во иднина.

 

 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.