ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Вицепремиерот Арифи се сретна со амбасадорот Гроган
09:44, вторник, 05 февруари 2013

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Теута Арифи денеска се сретна со амбасадорот на Ирска Оливер Гроган.

На средбата вицепремиерот Арифи се осврна конкретно на активностите кои што се поврзани со акцискиот план за исполнување на обврските од Пристапниот дијалог на високо ниво, со што Македонија отвори една нова страница во насока на приближување на земјата кон ЕУ.

Вицепремиерот Арифи, исто така истакна дека членството во ЕУ останува стратешки приоритет на земјата и во таа насока ќе се продолжи со спроведувањето на неопходните реформи.

Амбасадорот Гроган ја поздрави посветеноста на државните институции во процесот на европска интеграција и истакна дека е неопходно да се задржи позитивниот пристап, со цел Македонија повторно да добие позитивни оценки во пролетниот извештај на Европската комисија. Тој исто така нагласи дека Ирска како претседавач во ЕУ ја поддржува политиката на проширување и интеграцијата на Македонија во ЕУ.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.