ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ОСМАНИ: ПРЕГОВОРИТЕ СО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЗНАЧАТ ЕВРОПСКИ ИМПУЛС ЗА ЦЕЛИОТ РЕГИОН
13:23, понеделник, 07 октомври 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со Александeр Шаленберг, Сојузен министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија.

„Особено ги цениме интересот на Австрија, како непосреден сосед на регионот на Западниот Балкан, а особено клучната улога која ја одигра земјата за време на австриското претседателство со ЕУ, период кога земјава оствари најголем напредок во европските интеграции“ истакна Османи на средбата, изразувајќи благодарност до Шаленберг за активната австриската поддршка пред претстојниот октомвриски самит на ЕУ, во насока на обезбедување „зелено светло“ од Советот за старт на преговорите со Унијата.

Османи го брифираше Шаленберг за актуелностите во земјата и регионот, при што соговорниците се согласија дека клучно за напредокот на земјата и на регионот во периодот пред нас останува стартот на  преговорите со Унијата, како чекор поблиску до европската интеграција не само на Северна Македонија, туку и на останатите земји од регионот.

 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.