ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
ЗЕМЈИТЕ ОД ВИШЕГРАД ПОВИКУВААТ УНИЈАТА ДА ГИ ИСПОЛНИ ОВРСКИТЕ КОН СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА
12:58, петок, 20 септември 2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи во рамки на неговата турнеја по европските метрополи престојува во работна посета на Варшава, Република Полска, каде што оствари одделни средби со Министерот за надворешни работи на Република Полска, Јацек Чапутович и со Државниот секретар за европски прашања при Министерството за надворешни работи на Полска, Конрад Шимански.

Централна тема и на средбите во Варшава беа европските перспективи на Република Северна Македонија, и поддршката во пресрет на одлуката за почеток на преговорите на Самитот на ЕУ во октомври.

„Полска е голем пријател и партнер на Северна Македонија, и веројатно еден од најзначајните поддржувачи за нашите европски интеграција внатре во Унијата, но и во рамките на земјите од Вишеградската група.“ изјави Османи на средбата пренесувајќи ја благодарноста на Владата и земјата за континуираната поддршка која Република Северна Македонија ја добива од Полска.

Од страна на Министрите, на средбите беше потврдена оваа поддршка, а беше упатена и порака на оптимизам за добивање консензус од страна и на останатите земји – членки, за потврда на одлуката во октомври, реафирмирајќи притоа дека земјата ги има исполнето буквално сите критериуми и услови кои беа побарани од страна на Унијата, од која, беше нагласено – сега се очекува да го испорача ветеното.

Посетите на Берлин и Варшава преставуваат дел од европската турнеја на Вицепремиерот Османи, за посета на европските метрополи во пресрет на октомвриските состаноци на Советот на ЕУ. Претходно Османи ги посети и Брисел, Стокхолм, Хелсинки, а во пресрет на самитот планирани се и посети на останатите европски метрополи.
Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.