ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на вицепремиерот Бесими со новата амбасадорка на СР Германија, Н.Е д-р Кристине Д. Алтхаузер
16:09, четврток, 11 септември 2014

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, денес оствари средба со новата амбасадорка на С.Р. Германија во Република Македонија, Н.Е д-р Кристине Д. Алтхаузер.

На почетокот на средбата вицепремиерот и честиташе на амбасадорката за новата функција, и воедно се заблагодари за поддршката која Република Македонија и државите од Западен Балкан ја добиваат во континуитет од Германија, посочувајќи ја како пример поддршката изразена на неодамна одржаната Берлинска конференција. На конференцијата беше упатена јасна порака дека сите држави од Западен Балкан треба да имаат можност да се приклучат кон Европската унија кога ќе ги исполнат условите за пристапување.

На состанокот Бесими потенцираше дека Евро-атлантската интеграција останува клучен стратешки приоритет на нашата земја. Притоа се осврна на клучните резултати постигнати во однос на спроведените реформи во судството, борбата против корупцијата и организираниот криминал, подобрувањето на меѓуетничките и добрососедските односи како и зголемување на економскиот раст и вработувањето.

Во рамките на билатералната соработка Германија останува да биде силен поддржувач на Република Македонија преку различните модалитети на проектна соработка.

На крај, вицепремиерот Бесими посочи дека очекува остварениот напредок да биде соодветно нотиран и валоризиран во есенскиот извештај за напредокот, со оглед на тоа што извештајот е документ врз основа на кој се дефинираат приоритетите за понатамошно спроведување на реформскиот процес.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.