ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Вицепремиерот Бесими во работна посета на Виена: Поддршка од Австрија за евроинтеграцијата
14:36, петок, 05 септември 2014

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими престојува во еднодневна работна посета на Виена, каде оствари средба со Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија г. Себастијан Курц, г. Михаел Линхарт генерален секретар и г. Јан Кикерт политички директор во министерството за надворешни работи на Република Австрија

На средбата се разговараше за процесот на интеграција на Република Македонија, како и за последните постигнувања на земјата во однос на членството во Европската Унија, при што Бесими потенцираше дека европската интеграција останува стратешки приоритет за нашата држава и граѓаните на Република Македонија.

Тој информираше дека Владата продолжува посветено да работи на реформите во доменот на владеење на правото, изборната реформа, слободата на изразување и медиумите, судството, борбата против корупцијата и организираниот криминал, унапредувањето на меѓуетничките односи, базирани на принципот на меѓусебно почитување и толеранција, како и зголемување на економскиот раст и вработувањето. Во тој контекст, Бесими се осврна на клучните постигнувања во изминатиот период, кои се во насока на понатамошно усогласување на националното законодавство со европското право и унапредување на досието за спроведувањето на законите.

“Со оглед на напорите превземени од страна на Владата во поглед на реформскиот процес, очекуваме прогресот да биде забележан во есенскиот извештај за напредок на Европската комисија и уште еднаш да ни се повтори препораката за почеток на преговорите. Отпочнувањето на преговорачкиот процес и зачленувањето во Унијата е од исклучително значење во поглед на иднината на мојата земја“- додаде Бесими.

Вицепремиерот Бесими изрази благодарност за заложбата на Австрија за вклучување на земјите од Западен Балкан во ЕУ, а особено за подршката за отпочнување на пристапни преговори со Република Македонија, потврдена на јунската и минатонеделната Конференција за Западен Балкан како и Конференцијата предвидена за наредната година, чиј домаќин ќе биде токму Австрија. Регионалните иницијативи од овој тип може да придонесат кон заедничко надминување на предизвиците, со цел поскора интеграција на регионот во Европската Унија.

Двете земји годинава бележат 20 години од воспоставување на дипломатски односи, имаат одлична билатерална соработка на политичко и економско ниво, Австрија е значаен, втор по големина странски инвеститор во Република Македонија, со инвестиции од околу 485 милиони евра. Австриските компании се присутни во енергетиката, телекомуникациите, банкарството, осигурувањето, главно во услужниот сектор – истакна Бесими.

Двајцата соговорници истакнаа дека очекуваат успешната соработка во областите на животна средина, образованието и науката, културата, економскиот развој, внатрешните работи, одбраната, здравството, како и поддршката во евроинтегративниот процес на Република Македонија да продолжи и во иднина.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.