ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Вицепремиерката Арифи во официјална посета на Република Албанија
09:42, четврток, 07 февруари 2013

По покана на минстерката за евроинтеграции на Република Албанија, Мајлинда Брегу, заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Теута Арифи денеска престојуваше на официјална посета во Република Албанија.

За време на средбата со министреката Брегу се разговараше за унапредувањето на евроинтеграциските процеси преку продлабочувањето на билатералните односи на двете земји во повеќе полиња , и можностите за нејзино унапредување, особено преку размена на искуства за процесот на евро интеграција. Министерката Брегу истакна дека добрососедските односи и регионалната соработка се клучни елементи на забрзување на процесот на европската интерација на земјите на регионот.

„ Кога регионот ќе стигне до крајната дестинација зависи од нашиот капацитет за спроведување на европските стандарди кои се дел од нашето национално законодавство која го опфаќа владеењето на правото, борбата против корупцијата и организираниот криминал, почитувањето на човековите права и слободи, одржливата регионална соработка, економските реформи, развојот на силен невладин сектор и одговорни влади кои им служат на интересите на своите граѓани„ истакна Арифи на прес конференцијата која беше одржана во просториите на Министерството за евроинтеграции на Република Албанија.

За време на посетата Арифи оствари средба со претседателот на Република Албанија, Бујар Нишани и премиерот Сали Бериша. Во текот на средбите се разговараше за билатералната соработка меѓу Република Македонија и Република Албанија како и последните случувања во евроинтеграциските агенди на двете земји при што соговорниците се согласија дека оваа година Советот на Министри на ЕУ донесе важни заклучоци кои го ориентираат понатамошното движење на земјите од Западен Балкан во процесот на европската интеграција.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.