ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Примопредавање на функцијата Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања помеѓу досегашниот и новиот Заменик Претседател, д-р Фатмир Бесими
09:37, среда, 20 февруари 2013

Вчера, на 19.02.2013 година, Заменикот на Претседателот на Владата на Република Македонија д-р Фатмир Бесими, на официјалното примо-предавање ја презеде функцијата од досегашниот Заменик на Претседател, д-р Теута Арифи.

Арифи го информираше Заменик Претседателот Бесими за активностите во процесот на Евро-интеграциите кои беа преземени изминатиот период и планираните краткорочни и долгорочни активности кои треба да се реализираат со цел задржување на динамиката на реформските процеси.

Заменик Претседателот Бесими и се заблагодари на г-ѓа Арифи за досегашната работа и за нејзината посветеност, додавајќи дека ќе продолжи со интензивната работа, заедничкото залагање и меѓусебното почитување за да се надминат предизвиците кои постојат на патот кон постигнувањето на стратешките цели на Република Македонија, а тоа се Евроатлантските Интеграции.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.