ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на вицепремиерот Бесими со Даниелсон
19:53, среда, 04 јуни 2014

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, денеска се сретна со генералниот директор на Директоратот за проширување во Европската Комисија Кристијан Даниелсон, кој престојува на редовна работна посета на Република Македонија.

На средбата се разговараше за европската интеграција на Република Македонија како и реформите кои се реализираат со цел исполнување на преостаните приоритети. Како што подвлече Бесими, евроинтеграциите остануваат врвен приоритет и на идната Влада која е во тек на формирање.

Вицепремиерот Бесими на средбата нагласи дека во изминатиот период Владата на Република Македонија и покрај сите политички предизвици во после-изборниот период, работеше целосно посветено во остварувањето на обврските од Пристапниот дијалог на високо ниво – ПДВН и ја усвои предлог листата на селектирани цели и приоритети како платформа за продолжување на ПДВН а кои се однесуваат на реформата на правосудството, борбата против корупција, слободата на изразување и медиуми, меѓуетнички односи и добрососедски односи.

На состанокот се разговараше и за одржаните избори, и се изрази заложбата за соодветно адресирање на препораките од ОБСЕ/ОДИХР за претседателските и предвремените парламентарни избори, кои што ќе се реализираат според согласно акциски план кој е веќе во подготовка.

Бесими разговараше и за силниот ангажман на Владата и интуициите околу програмирањето на новата ИПА 2014-2020 и нагласи дека засилено се работи на подобрување на апсорпциската моќ на државните институции со цел да се избегнат ситуации на губење на средства за поддршка на реформите.

На крај Бесими му честиташе на Даниелсон за реализираните демократски ибори во ЕУ и додаде дека е важно проширувањето на ЕУ да биде во агендата на новиот Европски Парламент.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.