ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Заменик Претседателот Бесими на прва средба со амбасадорите на земјите членки на ЕУ во РМ
09:03, вторник, 26 февруари 2013

Денеска Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за Европски прашања д-р Фатмир Бесими, присуствуваше како почесен гостин на средбата на амбасадорите на земјите членки на Европската Унија во Република Македонија.

Заменик претседателот на Владата и амбасадорите на земјите членки на Европската Унија во Република Македонија разговараа за напредокот на Евро-интеграциите како и за актуелната политичка ситуација во Република Македонија. За време на средбата соговорниците се осврнаа на активностите кои ги презема Владата на Република Македонија во насока на спроведување на реформите и исполнување на критериумите за членство во Европската унија.

Во тој контекст, вицепремиерот Бесими ја истакна неговата подготвеност за натамошно продолжување на Дијалогот на високо ниво како и сите други проекти кои го поддржуваат евроинтегративниот процес на земјата, како и неговата посветеност кон интегративниот процес убеден дека Евро-Атлантските интеграции се најдобрите алтернативи за иднината на Република Македонија.

На средбата на заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и амбасадорите на земјите членки на ЕУ во РМ беше потенциран фактот дека декемвриските заклучоци на Советот се солидна можност за забрзување на реформите. Имајќи ги предвид овие заклучоци со цел што поскоро отварање на преговорите за членство на Република Македонија, во пресрет на пролетниот Извештај на Комисијата, вицепремиерот Бесими нагласи дека фокусот на Владата ќе биде насочен кон приоритетните области во исполнување на обврските преземени во рамки на Пристапниот дијалог и извештајот за добрососедските односи.

Во дискусијата посебен акцент се стави на посветеноста на Владата на Република Македонија во насока на спроведување на реформите и исполнување на критериумите за членство во Европската Унија кои произлегуваат од Пристапниот дијалог на високо ниво.

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија за европски прашања информираше дека е подготвен преглед за постигнатиот степен за исполнување на предвидените мерки во клучните пет реформски области: слобода на изразување (медиуми), владеење на правото, јавна администрација, меѓуетнички дијалог и изборните реформи и истиот е доставен до службите на Европската комисија.

На крајот, се потенцира значењето за Република Македонија во овој период да се покаже напредок кон започнувањето на преговорите со Европска Унија и потребата сите релевантни фактори во државата да придонесат кон овој процес преку дијалог да се надминат сите предизвици.

Заменик Претседателот Бесими ги информираше амбасадорите дека утре ќе патува на работна посета во Брисел каде ќе се сретне со Еврокомесарот за проширување на Европската Комисија Штефан Филе, како и со други високи авторитети. Воедно им се заблагодари на амбасадорите за нивната поддршка додавајќи дека ќе се посвети на интензивната работа, заедничкото залагање и меѓусебното почитување со цел надминување на предизвиците кои постојат на патот кон постигнувањето на стратешките цели на Република Македонија, а тоа се Евро-Aтлантските Интеграции.

Сподели ја содржината!
Новости
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир
Вицепремиерот Димитров во Брисел на средба со потпретседателот на Европската комисија, Схинас
Средба Димитров – Вархеји
Димитров од Брисел: „Северна Македонија е цврсто решена да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото”
ЗПВ Димитров на средба со Генералната секретарка на РСС, Брегу: „ За регионалната соработка да биде успешна, земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста“
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.