ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Европската интеграција важен приоритет за Република Македонија
12:30, вторник, 06 мај 2014

Во рамки на активностите за одбележување на Денот на Европа - 09 мај, а како континуитет на веќе одржаните состаноци, денес заменик Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими се сретна со Форумот на поранешни вицепремиери за европски прашања, кој претставува одлична можност за размена на мислења, идеи и искуства.

На состанокот присутните заеднички ја истакнаа Европската интеграција како важен приоритет за Република Македонија а во таа насока и цврстата определба на земјата за што поскора интеграција во ЕУ.

Воедно, на оваа средба се искористи можноста за информирање на поранешните вицепремиери за статусот на реформскиот процес предвиден според Пристапниот дијалог на високо ниво (ХЛАД), искористеноста на ИПА, како и за подготовките на ИПА 2014-2020.

На Форумот се дискутираше и за актуелните случувања во регионот и процесот на европската интеграција на земјите од Западен Балкан, како и политичките и економски движења во Европа.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НИ ТРЕБА СТАБИЛНА И ФУНКЦИОНАЛНА ВЛАДА СО ЕВРОПСКА ПЕРСПЕКТИВА
Донација од бизнис секторот во правец на борбата против пандемија пристигна во земјава
ОСМАНИ: И НАТАМУ ОЧЕКУВАМЕ СИЛНА ПОДДРШКА ОД СЛОВЕНИЈА ЗА ЕВРОПСКИТЕ ИНТЕГРАЦИИ
Османи на одбележувањето на 21 годишнината од ослободувањето на Република Косово
Донацијата од Република Естонија за поддршка при справувањето со пандемијата предизвикана од КОВИД 19, пристигна во земјава.
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.