ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими - Лазарато: Најавена проширување на соработката со Швајцарија во нови сектори и нови проекти
14:55, четврток, 14 март 2013

Денес заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за Европски прашања д-р Фатмир Бесими се сретна со Амбасадорот на Швајцарија во Република Македонија, Н.Е. Стефано Лазарато.

На оваа прва средба на Бесими како заменик претседател на Влада со Амбасадорот Лазарато, се разговараше за континуираната соработка како и за зајакнувањето на соработката помеѓу двете држави, а посебен фокус се стави на продолжување на развојот на државата и општеството на Република Македонија.

Соговорниците ја потенцираа важноста на политичкиот дијалог помеѓу различни политички страни како и важноста на добрите меѓуетнички односи, како главен фактор за развој и стабилност на Република Македонија.

Амбасадорот Стефано Лазарато на средбата најави понатамошно проширување на соработката во Република Македонија во нови сектори, вклучувајќи и нови проекти со цел поддршка на економскиот развој како намалување на невработеноста и зголемување на конкутрентноста, поддршка на демократијата со акцент на зајакнување на капацитетите на локалната власт и невладиниот сектор, на здравството и слично.

На крајот, вицепремиерот Бесими се заблагодари за честитките упатени од Амбасадорот Лазарато за новата функција, како и за соработката и поддршката на Швајцарија за Република Македонија, и го увери амбасадорот дека лично ќе се посвети и заложи за продолжување и зајакнување на оваа соработка.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.