ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Обраќање на Бесими на Отворениот ден на Евро-Атлантскиот совет на Македонија
16:24, понеделник, 24 февруари 2014

 Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими денеска имаше обраќање на “Отворен ден на Евро-атлантскиот Совет на Македонија“ преку кој се промовираше сработеното во изминатиот период во доменот на евро-атланстките интеграции и се најавија новите идеи и проекти планирани за наредниот период.

Бесими во своето обраќање зборуваше за значењето на Евро-атланстките интеграции на нашата држава, за заложбата на нашите граѓани и Владата на Република Македонија во исполнувањето на критериумите дадени од ЕУ и НАТО како и придобивките од полноправното членство на нашата земја во евро-атлантскикте структури. Според Бесими процесот на реформи и приближување на земјата кон НАТО и ЕУ не е едноставен, туку е полн со предизвици кои треба заеднички да ги надминеме.

Бесими исто така зборуваше и за последните реформи направени во областа на владеењето на правото и почитувањето на фундаменталните човекови права ,бидејќи, како што рече тој, тие се основните принципи кои ги споделуваат НАТО и ЕУ.
Тој истакна дека ЕУ и НАТО претставуваат заеднички интерес на сите граѓани на Македонија без разлика на нивната вера и националност, опишувајќи ја нашата држава како заедничка куќа на сите граѓани каде темелот го сочинуваат добрите меѓуетнички односи, а покривот кој ќе ја штити Македонија се НАТО и ЕУ, додека просперитетот, стабилноста и развојот се столбовите за кои треба да се грижат сите граѓани на Република Македонија.

Вицепремиерот Бесими ја поздрави денешната активност на невладината организација Евро-атлантски совет на Македонија, која како членка на Атлантската Асоцијација (АТА) остварува широка меѓународна соработка во самата АТА, со нејзините членови, националните организации како и структурите на НАТО и ЕУ.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.