ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
“Еден ден за ЕУ”
17:10, четврток, 13 февруари 2014

Секретаријатот за европски прашања беше домаќин на првонаградените пет средношколци учесници на националната симулацијата на Европскиот парламент во Република Македонија.

Mладите дебатери како награда имаа можноста да присуствуваат и учествуваат на сите официјални состаноци во текот на работниот ден на Вицепремиерот Бесими меѓу кои беа средбата со европратеникот и известувач за Република Македонија во Европскиот Парламент, г-дин Ричард Ховит, дебатата со студентите од државните универзитети, ИПА меѓуресорскиот координативен состанок, како и на состаноци со сектори на Секретаријатот за Европски Прашања со цел поблиску да се запознаат со начинот на работење на СЕП како и лично на Вицепремиерот Бесими .

Модел Европски Парламент – Македонија е програма за средношколци која функционира како дел од дополнителната наставна програма во средните училишта во Република Македонија. Преку практично симулирање на работата на Европскиот Парламент оваа програма им овозможува на учениците да се постават во улога на парламентарци во парламентот на ЕУ и преку овие симулации да развиваат вештини како дебатирање, јавно говорништво, лобирање, пишување резолуции и многу други вештини.

Националната симулацијата на Европскиот парламент е настан кој се одржува секоја година, на кој учество земаат 100 средношколци од 20 средни училишта од Република Македонија, во организација на меѓународните училишта „НОВА“, а подржан од Секретаријатот за европски прашања во рамки на иницијативата “Младите за Европа”
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.