ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Вицепремиерот Бесими потпиша Меморандум за соработка со универзитетите од РМ
13:51, среда, 29 јануари 2014

 Заменик претседателот на Владата на Република Македонија за европски прашања д-р Фатмир Бесими, денес потпиша Меморандум за соработка со шест универзитети од Република Македонија.
Меморандумот беше потпишан од страна на Ректорот на Универзитетот “Св.Кирил и Методиј“, проф. д-р Велимир Стојковски, Ректорот на Универзитет на Југоисточна Европа, проф. д-р Замир Дика, Ректорот на Државниот Универзитет во Тетово, проф. д-р Вулнет Амети, Ректорот на Универзитетот Св. Климент Охридски-Битола, проф. д-р Златко Жоглев, Проректорот на Универзитет Св. Апостол Павле-Охрид, проф. д-р Иван Бимбиловски и Проректорот на Универзитет Гоце Делчев – Штип, проф. д-р Емилија Јаневиќ Ивановска.


Овој Меморандум се потпиша со цел продлабочување на соработката меѓу Секретаријатот за европски прашања и универзитетите во Република Македонија а со истиот се предвидува изработка на заеднички проекти за истражување, дебати, предавања и заедничко аплицирање за нивно финансирање во земјата и во странство.


Вицепремиерот Бесими истакна дека се предвидува стажирање на студенти во секретаријатот во рамки на образовните програми кои ќе се изведуваат во доменот на европската интеграција. Првиот повик за волонтирање ќе биде отворен за сите заинтересирани студенти.

Меѓу другото со Меморандумот се предвидува доделување на стипендии за државни службеници, за магистерски студии од областа на европските студии, во Македонија и во странство, а исто така ќе се отворат и ЕУ инфо катчиња на Универзитетите, односно во катедрите кои ги реализираат студиите поврзани со процесот на Европска интеграција


Ректорите кои го потпишаа Меморандумот изразија задоволство за оваа иницијатива и го поздравија потегот за продлабочување на соработката измеѓу Секретаријатот за европски прашања и Универзитетите, со што според нив, младите ќе имаат одлични можности за запознавање и детално информирање за интегративниот процес на земјата, како и можност за постдипломски студии во земјата и странство.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.