ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Шпанија е поддржувач на евроинтеграцијата на Македонија и на проширувањето на ЕУ во Западен Балкан
14:55, четврток, 23 јануари 2014

 Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими оствари работна посета на Кралството на Шпанија каде се сретна со Претседателот на шпанскиот Сенат, Пио Гарсија Ескудеро, Министерот за надворешни работи на Шпанија, Хозе Мануел Гарсија-Маргаљо и Марфил, како и со претседателот на Конгресот, Хесус Мариа Посада Морено.

На средбите вицепремиерот Бесими зборуваше за прогресот на Република Македонија во реализирањето на барањата од Европксата Комисија и добивањето на препорака за започнување на преговорите за членство во ЕУ, по петти пат оваа година, Бесими рече дека ова е еден показател за посветеноста на земјата во исполнувањето на условите за членство во Унијата.
Вицепремиерот Бесими истакна дека Република Македонија е посветена на градењето и негувањето на добрососедските односи. Во случајот на отвореното прашање со Република Грција, тој додаде дека е потребно поголемо ангажирање на двете страни и вклученост на меѓународната заедница со цел што побрзо постигнување на взаемно прифатливо решение меѓу двете земји, со што би и се отворил патот на Република Македонија за започнување на преговорите со Унијата. Тое е во корист на целиот регион и ЕУ.
Министерот за надворешни работи на Шпанија, Хозе Мануел Гарсија-Маргаљо и Марфил, истакна дека Шпанија е поддржувач на евроинтеграцијата на Македонија и на проширувањето на ЕУ во Западен Балкан.
Претседателот на Шпанскиот Сенат, Гарсија Ескудеро во врска со ристапниот Диалог на Високо Ниво (ХЛАД) рече дека преку оваа алатка Република Македонија, во преиодот додека се реши отвореното прашање за името, нема да има застој, туку ќе работи во реализирањето на реформите за пристап кон ЕУ.
Министерот за надворешни работи на Шпанија, Хозе Мануел Гарсија-Маргаљо и Марфил, и претседателот на Конгресот, Хесус Мариа Посада Морено на средба со вицепремиерот Бесими ја истакнаа потребата за понатамошно продлабочување на економската соработка меѓу двете земји и негувањето на добрите билатерални односи преку размената на искуствата од областа на културата, образованието, судството, борбата против корупцијата и користењето на Европските фондови.
Бесими на средбите истакна дека за Република Македонија посебно е значајно добивањето на подршката на Шпанија како и на другите земји членки на Унијата за прогресот на земјата во евроатлантските интеграции.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.