ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на Заменик претседателот на Владата за Европски прашања д-р Фатмир Бесими со Амбасадорот на Германија Н.Е Гудрун Штајнакер
18:27, среда, 13 март 2013

Денеска заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за Европски прашања д-р Фатмир Бесими се сретна со Амбасадорот на Германија во Република Македонија Гудрун Штајнакер.

За време на средбата вицепремиерот Бесими информираше за тековните активности поврзани со процесот на европска интеграција кои се преземаат во Република Македонија особено во делот на Пристапниот диијалог на високо ниво. Тој посебно се осврна на имплементацијата активностите во делот на клучните приоритети опфатени со Пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Република Македонија и ЕУ.

Cоговорниците разговараа за соработката меѓу двете земји при што заменик претседателот на Владата д-р Фатмир Бесими истакна дека соработката и билатералната поддршка преку развојните програми на Германија е од исклучителна важност за Република Македонија. Во тој контекст, вицепремиерот Бесими ја истакна неговата посветеност и подготвеност за натамошно продолжување на соработката во насока на поддршка за Република Македонија во патот кон Европската Унија, врз принципот на партнерство, на отвореност и конструктивност.

Амбасадорот Штајнакер нагласи дека Германија го поддржува членството на Република Македонија во евро-атлантските структури и изрази надеж дека Пристапниот дијалог ќе придонесе за понатамошно приближување на Македонија кон европските стандарди.

На крајот, соговорниците го потенцираа значењето за Република Македонија во овој период да покаже напредок кон започнувањето на преговорите со Европската Унија и унапредувањето на реформите со цел остварувањето на стратешките цели на Република Македонија.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.