ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Членството во Европската Унија - зближувачки приоритет на сите граѓани на Република Македонија
16:43, четврток, 12 декември 2013

Заменик Претседателот задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, престојува на дводневна работна посета на Брисел каде е планирано да оствари средби со амбасадори на ЕУ во Брисел и претставници на Европската Комисија.
Денес 12 декември 2013, заменик претседателот Бесими на работен ручек се сретна со амбасадори и претставници на земјите членки на ЕУ во Брисел како и претставници на Европската Комисија и Европската служба за надворешни работи.
Целта на средбата беше да се информираат присутните за активностите на Владата на Република Македонија во поглед на процесот на европската интеграција како и да се слушнат мислењата и погледите на земјите членки за европската интеграција на Македонија особено поради фактот дека во моментот се завршуваат преговорите за дефинирање на заклучоците на Советот на ЕУ кои треба да бидат разгледани и евентуално усвоени следната недела. Вицепремиерот Бесими во овој контекст ги потенцираше нашите очекувања од дискусиите во Советот и за јасна временска димензија за динамизирање на процесот. Заедничка констатација беше дека ситуацијата на статус кво и после петтата препорака на Европската Комисија е неоддржлива. Потпретседателот Бесими нагласи уште еднаш дека не треба да има никаква дилема околу стратешката ориентација на Република Македонија, што всушност е потврдено и со меѓупартискиот Меморандум за разбирање.
Вицепремиерот Бесими информираше за напредокот околу импелементацијата на елементите од Мартовскиот политички договор, вклучително продолжувањето со изборните реформи, натамошните напори за продолжување на дијалогот со новинарите и елементите поврзани со слободата на информирање но се осврна и на економските реформи и напорите на Владата за нивно натамошно динамизирање. Тој исто така нагласи дека фокусот на Владата останува и натаму насочен кон владеењето на правото, реформите во правосудството, реформите во јавната администрација и обезбедување на социјална сигурност на граѓаните на Република Македонија.
На интерес на присутните Бесими се осврна и на статусот во билатералните односи особено со соседите земји членки на Европската унија, нагласувајќи ги притоа нашите напори низ проактивен однос да го динамизираме дијалогот за разрешување на отворените прашања на основа на меѓусебна доверба, почитување и реципроцитет.
Потпретседателот Бесими ја искористи можноста да ги информира присутните и за Акцискиот План за надминување на наодите од Извештајот кој Владата го разгледа и го усвои како платформа врз која заедно со Европската Комисија би се продолжило со работа за воспоставување на основите на Политичкиот Дијалог на Високо Ниво. Во иста насока беше побарано од земјите членки да го поддржат нашето барање за вклучување на Македонија во Јадранско-Јонскиот макро-регион и последователно Јадранско-Јонската Стратегија.
“Евроатлантскиот пристап на Македонија е една инвестиција за оддржливиот мир и развој на регионот„ – изјави Заменик Претседателот Бесими, “Пристапот во Европската Унија е зближувалки приоритет на сите граѓани на Република Македонија без разлика нивната етничка или религиозна припадност„.

Од средбата може да се заклучи дека постои висока поддршка за интегрирањето на Република Македонија во Европската унија и дека и натаму интензивно се бараат можни решенија за продолжување на процесот.
Утре, 13.12.2013 Заменик Претседателот Бесими ќе се сретне со Генералниот Директор на Директоратот за Проширување г-дин Кристијан Даниелсон и со Извршниот Генерален Секретар на ЕСНР г-дин Пјер Вимонт.
 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.