ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими: Со промоција на Европските вредности, да ја градиме Европската Македонија а со тоа да бидеме дел од Европска Унија
13:51, петок, 06 декември 2013

 

Заменик Претседателот задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, денес оствари средба со г-дин Штефан Лене, поранешен австриски дипломат кој е именуван од Владата на Република Австрија за специјален пратеник за Македонија во периодот до декемврискиот Самит на ЕУ.

 

На состанокот со г-дин Лене се разговараше за начините како може да се користи Австриската помош во претстојниот период пред Самитот на ЕУ за процесот на европската интеграција на Македонија но и за соработката на Македонија со Република Австрија.

Во таа насока после состанокот, Вицепремиерот Бесими се обрати на тркалезна маса на тема “Отвореност и Слобода – Европска Македонија” организирана од Европскиот Форум Аlpbach, Австриската Амбасада во Скопје и Институт за Меѓународни политички студии, говорници беа австрискиот Амбасадор Н.Е. Томас Мишел Бајер, г-ѓа Петра Андерсон претставник на Делегација на Европската унија во Скопје, г-ѓа Радмила Шеќеринска и други високи гости.

“Младите што ги гледам денес тука се европските граѓани на Македонија, и како што рекол Нелсон Мандела кој за жал почина вчера „Изгледа невозможно, додека не се оствари.” (It is always impossible until it’s done), би ја користел истата мисла и за Македонија во контекст на европската перспектива. Јас искрено верувам дека ние можеме и мораме да го постигнеме тоа, да ги донесеме Европските вредности и да ја градиме Европска Македонија а со тоа и Македонија да биде дел од Европска Унија. Посветени на имплементација на ЕУ реформската агенда, отворени во унапредување на добрососедските односи и одржување на добри меѓуетнички односи да чекориме сигурно кон нашата стратешка определба за евро-атлантска интеграција со успешно надминување на сите предизвици што ни стојат во тој пат.” – изјави Заменик Претседателот Бесими во своето обраќање на тркалезната маса осврнувајќи се на промовирањето на европските вредности во нашето општество.

 

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.