ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Бесими на посета на Република Словенија: Отворена и цврста поддршка на Словенија за Македонија пред Советот на ЕУ
16:03, четврток, 05 декември 2013

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за Европски прашања Д-р Фатмир Бесими, денес престојува на еднодневна посета на Република Словенија.

За време на посетата вицепремиерот Бесими се сретна со Заменик Претседателот на Владата на Република Словенија и Министер за Надворешни Работи г-дин Карл Ерјавец, со државниот секретар во Словенечкото Министерство за Надворешни Работи г-дин Игор Сенчар како и со претставници на Комитетот за Е ропски Прашања во Собранието на Република Словенија.

На средбата со со Заменик Претседателот на Владата на Република Словенија и Министер за Надворешни Работи г-дин Карл Ерјавец се разговараше за искуството на Словенија во нејзиното пристапување во Европска Унија и можностите како тоа искуство може да се пренесе на Република Македонија.

Заменик Претседателот Бесими информираше за активностите и напорите на Македонија за исполнувањето на потребните реформи и исполнување на препораките од Извештајот на Европската Комисија пред Декемврискиот Самит на Советот.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.