ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Започнување на подготовките за ИПА 2 (2014-2020)
18:00, вторник, 12 март 2013

Денес Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими, ја отвори презентацијата на ИПА 2 Упатство за Секторско Програмирање, која се одржа во Владата на Република Македонија со претставници на сите Државни Институции на РМ, во рамки на неколку дневната посета на тимот на Европската Унија на Република Македонија за подготовка за ИПА 2 (2014-2020).

Вицепремиерот Бесими на презентацијата нагласи дека во изминатиот период сме ставени под предизвик – да поставиме цврста основа за имплементација на ИПА 2, со цел да се обезбеди ефективно и ефикасно користење на средствата во следниот 7 годишен период.

На крај заменик Претседателот Бесими ги поттикна присутните да ја искористат оваа прилика и присуството на претставниците на Европската Комисија за преку дискусија и дијалог да дојдат до разбирање на новата ИПА и сите идеи позади неа.

Во рамки на неколкудневната посета на тимот на Европската Унија во Република Македонија, вчера (11.03.2013) Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими оствари средба со Дејвид Кулен, одговорен за Република Македонија во Генералниот директорат за проширување на Европската комисија и Николас Нахтигал Мартен ИПА координатор за земјата во Генералниот директорат за проширување.

На средбата се разговараше за процесот на евро-интеграција на Република Македонија а фокус се стави на искористувањето на фондовите од Инструментот за пред пристапна поддршка (ИПА) за наредниот програмски период 2014-2020 година.

Заменик претседателот Бесими истакна дека пристапувањето во ЕУ останува врвен стратешки приоритет на Владата на Република Македонија, на кој ќе се работи со максимална посветеност, со цел преку дијалог да се надминат сите предизвици со кои се соочуваме во реформскиот процес.

Во однос на активностите кои се преземени за програмирањето на фондовите од ИПА 2, Бесими информираше дека се формирани работни групи со претставници од надлежните државни институции кои работат на идентификување на проектите за кои ќе се користат овие средства.

На крај вицепремиерот Бесими се заблагодари за поддршката која земјата ја добива од Европската Унија во процесот на планирање и имплементација на проектите кои се поддржани преку фондовите на ИПА. Воедно тој ја потенцира значењето за Република Македонија во овој период да се покаже напредок кон започнувањето на преговорите со Европска Унија и потребата сите релевантни фактори во државата да придонесат кон овој процес.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: Полската помош соодветствува со фазата на олеснување на рестриктивните мерки
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.