ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Средба на Заменик Претседателот Бесими со директорот на Енергетската Заедница
17:13, среда, 27 ноември 2013

 Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, г-дин Фатмир Бесими, денеска оствари работна средба со директорот на Европската енергетска заедница, г-дин Јонас Копак, кој со делегација е на регионална посета на земјите потписнички на Договорот за основање на Енергетската заедница.

Тема на состанокот беа обврските кои Република Македонија ги има превземено со потпишувањето на Договорот за основање на Енергетската заедница.

На состанокот соговорниците разменија мислења во однос на имплементацијата на Вториот Енергетски пакет на Европската унија, како и плановите за транспонирање на Третиот Енергетски пакет во насока на приближување на националното законодавство со законодавството на Европската унија.

Заменик Претседателот Бесими се заложи за понатамошно унапредување на соработката со Енергетската заедница и исполнување на преостанатите обврски кои произлегуваат од членството на Република Македонија во оваа организација.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.