ПОЧЕТНА | КОНТАКТ | МК | SQ | EN |
Новости
Поддршка на Вишеградската група за евроинтеграција на Република Македонија
09:44, среда, 27 ноември 2013

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими вчера во попладневните часови оствари средба со делегација од земјите на Вишеградската група и со директорот на Меѓународниот Вишеградски Фонд г-ѓа Карла Вурстерова.

На состанокот се разговараше за можностите за соработка што ги нуди Меѓународниот Вишеградски Фонд (МВФ), кои се групираат во три програми кои се отворени за земјите од Западен Балкан и тоа проекти за граѓански НВО-сектор, отворена за сите субјекти, стипендии за магистерски и докторски студии, истражувачки програми,како и обуки за државната администрација за поглавјата од правото на ЕУ и стажирање на државни службеници во земјите на Вишеградската група.

За време на средбата јасно беше потврдена поддршката на земјите од Вишеградската Група за Република Македонија пред Декемврискиот Самит на Европската Комисија за започнување на преговори за членство на Македонија во Европска Унија.

Соговорниците разговараа и за моделот на функсионирање на Вишеградската група, и начинот на соработка која може да биде пример за соработка на земјите на регионот. Вишеградската Група позната и како Вишеград Четири или В4 ги одразува напорите на земјите од Централна Европа да работат заедно бо голем број на области од заеднички интерес во рамките на европските интеграции.

Сподели ја содржината!
Новости
ОСМАНИ: НАВРЕМЕНА И ДОБРО ТАРГЕТИРАНА ПОМОШ ОД КАТАР
Османи во посета на Кризниот штаб во Струга и средба со претставници поголемите верски заедници од регионот
Вицепремиерот Бујар Османи одржа прес-конференција за распределбата на странска помош поврзана со справувањето со КОВИД 19
Видео-конференциска средба Османи - Даниелсон
Видео-конференциска средба Османи-Едштадлер
   
Процес на преведување
Поважни документи
Бази на податоци
Општо
Обука
Центар за Обука на СЕП
Стипендии
Соработки
Комуникација со јавноста
Испитување на јавното мислење ИРИ
Кампањи
Испитување на јавното мислење
ЛИСТА НА ИНФОРМАЦИИ ОД ЈАВЕН КАРАКТЕР
Конкурси за вработување
Конкурси
Документи
Бази на податоци
Слободен пристап до информации
Регистар на документи
Регистрација на проекти
Е-набавки
Новости
Публикации
За нас
Организација
Систем за управување со процесот на пристапување кон ЕУ
Проектни единици
Заменик Претседател на Влада за Европски Прашања
Државен Секретар
Државни Советници
Сектори
Кон преговори
Хронологија
Процес на пристапување кон ЕУ
Преговори
НПАА
Спогодба за стабилизација и асоцијација
Скрининг
Кампањи
Youth for EU
ЕУ / ИПА Успешни Проекти
EU talks
EU in Macedonia
EU stars
Together for EU
Проекти
Претпристапна поддршка
ИПА 2007 - 2013
Друга странска помош
Програми на Унијата
ОРИО Програма
Твининг
ИПА 2014 - 2020
ИПА проекти
Повеќе-корисничка ИПА програма
2020 © Секретаријат за европски прашања
Сите права се задржани.